Kino historyczne cieszy się od lat niesłabnącą popularnością. Jeśli lubicie Państwo filmy i seriale opowiadające o historii, to nasz test nie sprawi Wam może zbyt wiele trudności. Przekonajcie się!
QUIZ: Historia na ekranie. Znasz te dzieła?
Więcej:
Charles Bronson – legenda kina
Z pochodzenia Litwin. Pracę w kopalni zaczął mając 11 lat. Charles Bronson jest najbardziej znany z ról w takich filmach jak „Parszywa dwunastka”, „Życzenie śmierci” czy „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”.
Charles Bronson urodził się jako Charles Buchinsky 3 listopada 1921 roku w Ehrenfeld w Pensylwanii. Jego ojciec był tatarem, z pochodzenia Litwinem pochodzącym z Druskienik. Rodzice matki Mary (z domu Valinsky) także pochodzili w Litwy. W szkole Charles musiał wielokrotnie się tłumaczyć, skąd pochodzi, gdyż wszyscy wciąż mylili Litwę z Rosją.
Rodzice mieli 15 dzieci. Nie powodziło im się najlepiej, lecz prawdziwa katastrofa nastąpiła w chwili śmierci ojca Charlesa, gdy ten miał zaledwie 10 lat. Sytuacja materialna rodziny była bardzo zła. W Stanach Zjednoczonych szalał wówczas kryzys gospodarczy, który dodatkowo pogarszał warunki życia setek tysięcy rodzin. Charles musiał nosić ubrania po siostrach, gdyż matki nie było stać na zakup nowych. Wkrótce 11-letni Charles musiał podjąć pracę, zatrudniając się w kopalni. Czas dzielił pomiędzy kopalnię i szkołę.
W 1943 roku Charles Bronson wstąpił do amerykańskiej armii i trafił do Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych. Od 1945 roku służył jako strzelec pokładowy na bombowcach B-29 stacjonujących na Pacyfiku (Guam). Za swoją postawę i poświęcenie na rzecz ojczyzny (w czasie walk był ranny), został po wojnie odznaczony orderem Purpurowego Serca.
Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do pracy w kopalni. Później pracował jeszcze jako kierowca, a także został bokserem. Pod koniec lat 40. Charles Bronson zaczął uczęszczać na lekcje aktorstwa do Pasadena Community Playhouse.
Czytaj też:
Charles Bronson – wielka kariera okupiona ciężką pracą
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
Komedie z PRL. Sprawdź jak dobrze je pamiętasz! QUIZCzytaj też:
QUIZ: Bareja wiecznie żywy. Jak dobrze znasz jego filmy?Czytaj też:
QUIZ: Język staropolski. Możesz być zaskoczony tym, co znaczą te słowa