Hrabina Cosel. W jej postać, w filmie pod tym samym tytułem, wcieliła się Jadwiga Barańska i taki jej wizerunek wdrukował się w naszą świadomość. Czy Anna Konstancja wyglądała tak w rzeczywistości? „Trudno o piękniejszą i bardziej wyniosłą postać (…) należała do owych ciemnowłosych kobiet o sentymentalnej urodzie, miała wielkie, czarne i żywe oczy, jasną karnację, piękne usta i doskonale wyrzeźbiony nos. Było w niej coś wielkiego i ujmującego” - pisał dobrze znający herbinę Cosel baron Johan von Loen.
Hrabina Cosel i jej bujne (i smutne) życie
Anna Konstancja von Brockdorff urodziła się 17 października 1680 roku w Depeanau w Holsztynie. Była córką Joachima von Brockdorffa i Anny Małgorzaty z domu Marselis. W czerwcu 1703 roku poślubiła ministra w rządzie Saksonii, Adolfa Magnusa Hoyma, jednego z najbliższych współpracowników Augusta Mocnego, elektora Saksonii oraz króla Polski.
Do spotkania Anny Konstancji i Augusta II Mocnego doszło w styczniu 1704 roku. Stało się to zresztą na balu wydanym przez małżonkę Augusta, Krystynę Eberhardynę. Anna Konstancja od razu spodobała się elektorowi, który postanowił uczynić z niej swoją kochankę.
Bardzo szybko, bo już w kwietniu tego samego roku, Anna Konstancja i jej mąż przeprowadzili separację, co musiało się stać, rzecz jasna, nie bez nacisków samego króla i elektora. W grudniu 1704 roku Anna Konstancja otrzymała „oficjalną” propozycję zostania metresą Augusta Mocnego.
Jako królewska kochanka, Anna Konstancja została szybko rozwiedziona z mężem. Otrzymała wówczas od Augusta tytuł hrabiowski. Od tamtej pory tytułowano ją jako hrabinę Cosel (tytuł ten wzięła od swego rodzinnego majątku).
Hrabina Cosel przez kolejnych 10 lat była najważniejszą, lecz nie jedyną, kochanką Augusta Mocnego. Miała z Augustem II Mocnym trójkę dzieci: syna Fryderyka Augusta i dwie córki – Augustę Konstancję i Fryderykę Aleksandrę. Liczyła, że po ewentualnej śmierci żony Augusta, Krystyny Eberhardyny, to ona zajmie jej miejsce u bogu elektora. Wymusiła na nim nawet podpisanie oświadczenia, że to właśnie ona zostanie jego żoną, jeśli ten owdowieje.
Pani von Cosel żyła bardzo wystawnie. Mawiano, że za pieniądze, które idą na utrzymanie jej dworu, można wyposażyć i nakarmić kilka tysięcy żołnierzy. Nie wszystkim więc wpływy ambitnej hrabiny Cosel się podobały. Wiele osób było jej nieprzychylnych, lecz ona sama chciała na drezdeńskim dworze znaczyć jak najwięcej.
Trudno orzec, czy i jak wiele wspólnego z różnego rodzaju spiskami wymierzonymi w Augusta miała hrabina Cosel. W 1713 roku, czując, że sytuacja wokół zaczyna być coraz bardziej niebezpieczna, postanowiła wyjechać z Drezna. Będąc już w drodze do Berlina została zatrzymana. Oskarżono ją o zdradę. Zdrajczynią określił ją sam August, któremu zresztą niewygodnie byłoby się wywiązać z danego jej wcześniej słowa o ślubie; król nie mógł dopuścić, aby taki dokument został upubliczniony.
Ostatecznie, w 1716 roku hrabina Cosel została osadzona na zamku w Stolpen. Nie postawiono jej żadnych zarzutów, nie oskarżono, ani tym bardziej nie osądzono, a jednak, de facto, skazano na dożywocie.
Swoje dalsze, długie lata życia, choć w luksusie, hrabina Cosel spędziła w komnatach średniowiecznego zamku Stolpen. Ostatnią osobą, która była jej wierna, był Polak, Rajmund Zaklika, który zginął zresztą podczas jednej z prób ucieczki hrabiny z zamku. August pozwolił zatrzymać hrabinie cały jej dobytek. Nadal czerpała dochody ze swoich majątków.
Anna Konstancja von Cosel zmarła 31 marca 1765 roku, po niemal pół wieku życia w samotności. Jej ciało pochowano w zamkowej kaplicy, bez rozgłosu.
Czytaj też:
Wojna domowa w Polsce. August II Mocny i Leszczyński. Konfederacja warszawska i sandomierskaCzytaj też:
Stanisław Leszczyński. Arcypolski król czy pechowy wygnaniec? Życiorys na kilka filmówCzytaj też:
Wielkie poselstwo Piotra I Romanowa. Próba uczynienia Rosji cywilizacjąCzytaj też:
QUIZ: Mało znani polscy władcy. Sprawdź, co o nich wiesz!