Odwiedzając jakieś miasto, trudno nie zawitać na najsłynniejszy deptak. Które ulice w Polsce są najbardziej popularne? Gdzie się znajdują? Czy potrafisz je wskazać? Zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy w naszym QUIZIE.
Więcej:
Polska na weekend. Popularne miejscowości są zazwyczaj oblegane, dlatego warto zboczyć z utartych szlaków i odwiedzić mniej znane miejsca, z dala od tłumów. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na krótki wyjazd!
Na turystycznej mapie Polski aż roi się od miejsc wartych ujrzenia. Niektóre znajdują się w dużych miastach, inne ukryte są pośród niewielkich miejscowości. Oprócz miejsc cennych ze względu na walory przyrodnicze, znajdziemy w Polsce także tysiące obiektów niezwykle ważnych ze względu na swoją historię. Nie sposób zaprezentować wszystkich, dlatego skupimy się tylko na kilku historycznych miejscach wartych odwiedzenia.
Opactwo Cystersów w Sulejowie
Opactwo Cystersów w Sulejowie to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce. W skład zespołu klasztornego wchodzi m.in. kościół pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego (Tomasza Becketa) konsekrowany w 1232 roku. Sam klasztor został ufundowany pod koniec XII wieku przez (prawdopodobnie) księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Mury klasztoru gościły królów m.in. Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Jana Kazimierza.
Pałac w Nieborowie
Pałac w Nieborowie to barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego. Pałac od 1774 do 1945 roku należał do rodziny Radziwiłłów. Pałac przetrwał wojenne zawieruchy, w tym II wojnę światową. Dziś cieszy oko wyjątkowymi wnętrzami oraz zadbanym ogrodem. Na uwagę zasługuje znajdująca się kilka kilometrów dalej Arkadia – mała wieś, w której zobaczyć można należący także niegdyś do Radziwiłłów wyjątkowy ogród angielski.
„Helena Radziwiłłowa zgromadziła w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej oraz rzeźb antykizujących i kopii dzieł antycznych, a także »starożytnośc« średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła swoiste muzeum w Świątyni Diany. Znalazły się w nim Głowa Niobe, Popiersie Rzymianki, grecko-rzymskie stele, sarkofagi i urny grobowe, ozdoby ogrodowe, architektoniczne elementy lapidariane oraz obiekty antykizujące, jak rzeźba Śpiącej Ariadny, popiersie Meleagra, młodego Rzyminina, Trójnóg Stanisława Augusta, a także manierystyczny Maszkaron Guglielmo della Porta i hermy dłuta Michałowicza z Urzędowa. Podobny charakter mają dzieła sztuki wykonane na zamówienie księżny, jak Św. Cecylia dłuta Pietro Staggiego i Geniusz Śmierci Iwana Martosa. Osobliwością kolekcji są sprowadzone przez księżnę z Podola »baby«, kultowe rzeźby połowieckie z XII-XIII wieku”. (nieborow.art.pl)
Drewniane cerkwie i kościoły – Małopolska i Podkarpacie
Szlak architektury drewnianej to aż 250 obiektów w Małopolsce i 127 obiektów na Podkarpaciu! Głównie są to cerkwie i kościoły (oraz zabytkowa drewniana zabudowa). Każda ze świątyń jest w jakiś sposób wyjątkowa. Szczególnie zwrócić można jednak uwagę na kilka z nich, np. cerkiew św. Michała Archanioła w Dubnem, która obecnie jest kościołem filialnym parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie czy cerkiew św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej (dziś także kościół rzymskokatolicki). Cześć obiektów znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Są to: cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku, cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu, cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.
Archikolegiata w Tumie
Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie koło Łęczycy jest prawdopodobnie najpiękniejszą budowlą romańską w Polsce. Kościół powstał najpewniej w latach 40. XII wieku. Z jego budową wiąże się legenda o diable Borucie rezydującym na zamku w Łęczycy, który nie chcąc dopuścić do budowy kolegiaty, próbował przewrócić jej wieże. Wgłębienia widoczne na ścianach kościoła to rzekomo ślady jego pazurów.
Czytaj też:
Polska na weekend. Kilka nieoczywistych (historycznych) miejsc na krótki wyjazd
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Jakie to miasto? Poznasz je?Czytaj też:
QUIZ: Najstarsze i największe. Co wiesz o polskich parkach narodowych?Czytaj też:
QUIZ: Gdzie znajduje się ten zabytek? Czy rozpoznasz wszystkie?