W czasie ostatnich wykopalisk w Luksorze, starożytnym mieście istniejącym w miejscu późniejszych Teb, archeolodzy dokonali kilku wyjątkowych odkryć. Na szczególną uwagę zasługują znaleziska przy świątyni grobowej w Deir el-Bahari (zwanej kiedyś Djeser Djeseru), którą wybudowano na polecenie królowej Hatszepsut.
Hatszepsut była faraonem z XVIII dynastii. Panowała w latach 1479-1458 p.n.e. Była jedną z czterech kobiet noszących tytuł faraona i jednocześnie najdłużej spośród nich panującą. Jej mężem, a zarazem bratem, był Totmes II, zaś pasierbem i następcą tronu, Totmes III, uchodzący za jednego z najważniejszych władców Egiptu. Sama Hatszepsut, choć niesłusznie zdecydowanie mniej znana niż Kleopatra, odznaczała się wieloma przymiotami i była wyjątkowo zdolnym władcą. Ostatnie badania potwierdzają także i te tezy.
Hatszepsut i Totmes
Zahi Hawass, człowiek-symbol badań nad starożytnym Egiptem oraz były egipski minister Turystyki i Starożytności, nazwał znaleziska z Luksoru „najważniejszymi odkryciami od czasu odkrycia grobowca króla Tutanchamona”. Hawass był jednym z kierowników, którzy pracowali ostatnio w świątyni Hatszepsut.
W grobowcu królowej odnaleziono przedmioty, które zostały zakopane zanim zaczęto wznosić jej potężne mauzoleum. Wśród przedmiotów są: narzędzia do cięcia drewna, młotki, dłuta, drewniany odlewany model do kształtowania cegieł mułowych oraz dwa kamienne kartusze, na których wyryto hieroglifami imię Hatszepsut. Najcenniejszym odkryciem jest jednak aż 1500 kolorowo zdobionych bloków kamiennych, które stanowiły część świątyni istniejącej przed budową grobowca.
Jak podają naukowcy, zarówno kartusze jak malowidła na kamieniach dowodzą, że królowa była bezpośrednio zaangażowana w budowę świątyni, tak samo jak innych budowli w całym Egipcie (za jej panowania powstało ich w całym państwie faktycznie bardzo wiele). Zdobienia na kamiennych blokach ukazują życie dworu i arystokracji w czasach XVIII dynastii. Na niektórych z nich widać także faraona Totmesa III, który jako kolejny po Hatszepsut władca, prowadził rozległe prace renowacyjne. To z kolei jest dowodem na to, że wbrew niektórym wcześniejszym teoriom, relacje między macochą a pasierbem nie były złe. Totmes odrestaurował grobowiec swej macochy i dbał o świątynie, które ona wzniosła w czasach swego panowania, a zarazem w czasach jego małoletności (Totmes II zmarł, kiedy jego syn miał dwa lata).
Archeolodzy pracujący w Luksorze znaleźli także cmentarz z czasów XVII dynastii, gdzie odkryto trumny wypełnione szczątkami oraz przedmioty, z którymi grzebano zmarłych, tj. łuki, groty strzał. Ponadto znaleziono grobowiec nadzorcy w pałacu królowej Tetiszeri, żony jednego z władców XVII dynastii, Senachtenre Ahmose. W grobowcu tym naukowcy trafili na stół ofiarny, stelę pogrzebową, płytę kamienną z napisem pamiątkowym oraz pojemniki wykonane z ceramiki i fajansu.
Ostatnie wykopaliska w Luksorze to największe badania w tym miejscu od czasu wykopalisk prowadzonych przez Howarda Cartera przed ponad stu laty (archeologa, który zasłynął przede wszystkim znalezieniem grobowca Tutanchamona).
Czytaj też:
Wyjątkowe odkrycia w Egipcie. Sakkara ukazuje kolejne tajemniceCzytaj też:
"Klątwa Tutanchamona". Ludzie zaczęli w nią wierzyć, bo zaczęła się "sprawdzać"?Czytaj też:
TOP 10. Najciekawsze odkrycia archeologiczne 2024 roku