Święta Wielkiej Nocy to najważniejszy okres w roku liturgicznym Kościoła Katolickiego. Jakie ważne wydarzenia miały miejsce w Święta Zmartwychwstania Pańskiego? Czy znasz miejsca związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa?
QUIZ: Wielkanoc - słynne wydarzenia i ważne miejsca
Więcej:
Wierzono niegdyś, że jajko ma wyjątkową moc, może uchronić od chorób i nieszczęść. Święcone jajka zakopywano pod węgłem budowanego domu, podczas pożaru rzucano je w płomienie, a jeszcze przed rozpoczęciem wiosennych prac na polu umieszczano je w ziemi. Skorupki z jajek zakopywano pod drzewkami owocowymi, co miało dać obfite plony.
Czytaj też:
Pisanki, kraszanki, ażurki – czym się różnią? Jak uzyskać naturalne barwniki?
Kaplica świętego Jerzego została wybudowana w 1417 roku przez zakon joannitów i przez pewien czas służyła jako przytułek dla trędowatych. W XV wieku przy kaplicy zaczęto wystawiać misteria pasyjne. Były to przygotowywane z wielką starannością i reżyserowane przedstawienia, w których aktorzy wcielali się w role postaci z Ewangelii. W uroczystościach brali udział wierni nawet z odległych miejscowości – misteria z Bań były bowiem słynne w całym regionie.
Misterium rozpoczynało się od drogi krzyżowej na Golgotę. Jezusowi towarzyszyła miedzy innymi Matka Boża, Jan oraz rzymski legionista Longinus, który w ostatnim akcie miał przebić bok Jezusa wiszącego na krzyżu. Scenariusz był niezmieniony od lat. Tragiczne wydarzenia miały miejsce w 1498 roku. Wszystko zaczęło się od rywalizacji dwóch mężczyzn o jedną kobietę...
Czytaj też:
Wielkanocna zbrodnia w Baniach. Uroczystość zamieniła się w skandal
Kalwarie to zespoły architektoniczne złożone z kościołów, kapliczek i stacji Drogi Krzyżowej. W niektórych kalwariach poszczególne kościoły pełnią role kolejnych stacji Męki Pańskiej. Kalwarie budowano często na wzgórzach, aby krajobrazem lepiej przypominały Jerozolimę i drogę, którą na Golgotę podążał Chrystus. Słowo „kalwaria” pochodzi od słów z Ewangelii: „Quod est Calvariae locus“.
Pierwsza kalwaria została wybudowana w XV wieku w Hiszpanii. W Polsce najstarszą jest Kalwaria Zebrzydowska założona z inicjatywy Mikołaja Zebrzydowskiego w 1602 roku. W kalwariach, zwłaszcza w Wielkim Tygodniu, odbywają się widowiska pasyjne upamiętniające ostatnie dni życia Chrystusa od chwili wjazdu do Jerozolimy i Ostatnią Wieczerzę, przez sąd u Piłata do męki i śmierci na krzyżu.
Czytaj też:
Kalwarie – nie tylko w Wielki Piątek. Najpiękniejsze kalwarie w Polsce
Więcej QUIZÓW:
Czytaj też:
QUIZ: Jan Paweł II. Jak dobrze znasz biografię świętego papieża?Czytaj też:
QUIZ: Kto to powiedział? Słynne cytaty znanych ludzi. Znasz wszystkie?Czytaj też:
QUIZ: Starożytny Rzym. Kilka ciekawostek. Znasz wszystkie?