Respondenci mieli odpowiadać na pytania „tak”, „nie” lub „nie wiem”. Wnioski z tego badania mogą być zaskakujące.
Dinozaury żyły razem z ludźmi?
Zdaniem 32 procent Polaków biorących udział w badaniu, dinozaury żyły na Ziemi razem z ludźmi. To więcej o 4 punkty procentowe, niż w takim samym badaniu sprzed kilku lat. 65 procent respondentów na to samo pytanie odpowiedziało natomiast, że stwierdzenie jest fałszywe. Jednocześnie średnia dla obywateli innych państw Unii Europejskiej wyniosła 23 procent „za” stwierdzeniem, że ludzie żyli razem z dinozaurami i 68 procent przeciw takiemu stwierdzeniu.
Respondentów zapytano także o stwierdzenie mówiące, że „współcześni ludzie, rozwinęli się z wcześniejszych gatunków zwierząt”. 58 procent Polaków odpowiedziało, że jest to prawda, zaś 38 procent, że fałsz.
Kolejnym zdaniem była np. teza mówiąca, że „światowa populacja liczy obecnie ponad 10 miliardów”. 48 procent respondentów odpowiedziało, że tak, a 41 procent, że nie.
Teorie spiskowe (?)
W badaniu pojawiły się także inne pytania, np. „wirusy zostały wyprodukowane w rządowych laboratoriach, by kontrolować naszą wolność”, „lek na raka istnieje, ale jest ukrywany ze względu na zyski rynku”, „tlen, którym oddychamy pochodzi z roślin”, „zmiany klimatu są w większości wywołane przez naturalne cykle, a nie przez działanie człowieka”.
Pierwsze dwa pytania zostały uznane przez twórców badania za teorie spiskowe, a ludzie, którzy odpowiedzieli na nie twierdząco (w Polsce to odpowiednio 50 procent i 45 procent) uznani zostali za podatnych na „pseudonaukowe treści” pojawiające się w mediach. Dwa kolejne twierdzenia uznano za fałszywe, a więc osoby, które odpowiedziały na nie „tak”, uznano za podatne na manipulację oraz informacje niezgodne z „konsensusem naukowym”.
Czytaj też:
Smoki, wielkie gady? Kiedy ludzie uświadomili sobie, że istniały dinozauryCzytaj też:
Nowy gatunek pterozaura znaleziony. Jego małe rozmiary to tylko pozory?Czytaj też:
Kratery uderzeniowe są dookoła nas. Jest ich więcej, niż mogliśmy kiedyś sądzić