Numer ten poświęciliśmy powstaniu w getcie warszawskim, które Maciek Rosalak od lat porównywał do tragedii Masady. „W owej twierdzy na szczycie wyniosłego klifu nad Morzem Martwym walczyli pod wodzą Eleazara ostatni uczestnicy powstania przeciw Rzymianom – pisał Maciek w 2008 r. w jednym z felietonów. – Kiedy wrogowie znaleźli drogę na szczyt i obrona została skazana na klęskę – wszyscy wojownicy żydowscy popełnili samobójstwo, aby uniknąć hańbiącej niewoli. Masada stała się symbolem żydowskiego męstwa. Podobnym symbolem jest powstanie w getcie warszawskim. Zaprzecza ono także – jak straceńcze próby walki w kilku innych gettach oraz obozach śmierci – obiegowej opinii o bierności wszystkich Żydów, którzy bez oporu pozwalali się »prowadzić na rzeź« hitlerowcom”.
Tak właśnie nasz redakcyjny Kolega podchodził do historii – z wielkim zaangażowaniem, z poczuciem misji, by jak najbardziej rzetelnie kształtować postrzeganie naszych dziejów przez kolejne pokolenia.– piszą Redaktorzy miesięcznika „Historia DoRzeczy”.
Historia DoRzeczy 4/2023
Tematem numeru najnowszego wydania miesięcznika „Historia DoRzeczy” jest powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało niemal przez miesiąc, do 16 maja.
Nasi Autorzy piszą o tym, w jaki sposób Niemcy postanowili rozwiązać „problem” żydowski tworząc getta na terenach okupowanych, a także o tym, kiedy i dlaczego wybuchło powstanie w getcie warszawskim oraz kto odważył się stanąć do nierównej walki z niemieckim oprawcą.
Co znajdziecie Państwo w najnowszym numerze „Historii DoRzeczy”?
- Maciej Rosalak w tekście o koszmarze codziennego życia w warszawskim getcie oraz w kolejnym artykule o tym, jak przebiegało powstanie rozpoczęte 16 kwietnia 1943 roku, a także dlaczego trafnym jest określenie „Masada '43”.
- Piotr Zychowicz w rozmowie z Mosze Arensem o wypartych z kart historii prawicowych bohaterach powstania w getcie.
- Tomasz Stańczyk pisze o zbrodniczej niemieckiej polityce oraz metodach wykorzystywania i „pozbywania się” Żydów.
Kwietniowy numer miesięcznika – co ponadto?
- Rafał Łatka pisze, jakie próby podejmował kard. Wyszyński, aby porozumieć się z władzami PRL.
- Tomasz Kornaś o tym, dlaczego trzeba pamiętać o Józefie Mackiewiczu i co z pamięcią o nim jest nie tak.
- Mikołaj Iwanow w tekście: dlaczego Polska jest od wieków dla Rosji wrogiem numer jeden.
- Jakub Ostromęcki o wschodnioniemieckim fenomenie, czyli... plażach dla naturystów w realiach komunizmu.
- Tomasz Zbigniew Zapert w rozmowie o zapomnianych królowych piękności z czasów 20-lecia międzywojennego.
- Piotr Włoczyk w wywiadzie o tym, kim byli gladiatorzy i czy słynny film ma cokolwiek wspólnego z faktami historycznymi.
- Tomasz Stańczyk pisze o fatalnych dla Kozaków oraz Polski skutkach ugody perejasławskiej.
- Piotr Zychowicz o tym, jak młode państwa szukały po I wojnie światowej swojego miejsca na mapie Europy.
*
A to jeszcze nie wszystko! W miesięczniku czekają na Państwa kolejne teksty, recenzje i felietony. Zapraszamy do wydania papierowego oraz elektronicznego.
Teksty dostępne są także dla Czytelników DoRzeczy+!
Kwietniowe wydanie „Historii Do Rzeczy” już dostępne! Zapraszamy do kiosków, punktów sprzedaży oraz subskrypcji cyfrowej.
Czytaj też:
Koszmar warszawskiego gettaCzytaj też:
Prezent dla FühreraCzytaj też:
Najpierw wykorzystać, później zabićCzytaj też:
Wróg nr 1 – Polska