-
Historia współczesnaMecz, za którym tęsknimy od... 1982 roku. Może tym razem?40 lat temu całą Polskę ogarnęło piłkarskie szaleństwo. 10 lipca 1982 roku Polacy rozegrali niezapomniany mecz o 3. miejsce na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii. Drużyna Antoniego Piechniczka pokonała Francję 3:2.
-
Historia współczesnaNajsłynniejszy polski najemnik: zabijał komunistów i zrujnował sowiecką ambasadęRafał Gan-Ganowicz mawiał, że antykomunizmu nauczyli go sami komuniści. Całe swoje życie poświęcił zwalczaniu sowieckiej zarazy.
-
Dwudziestolecie międzywojenneHistoria współczesnaKazimierz Pużak. O socjaliście znienawidzonym przez komunistówKazimierz Pużak był jednym z głównych bohaterów procesu działaczy PPS-WRN. Jako działacz niepodległościowy był znienawidzony przez komunistów.
-
Przebaczamy i prosimy o przebaczenie… Polscy biskupi przebaczają NiemcomList polskich biskupów do biskupów niemieckich wywołał niemałe poruszenie w społeczeństwie.
-
Jeden człowiek, dwa zamachy. Gomułka i Chruszczow na celownikuZa zamachami na Władysława Gomułkę stał mało wyróżniający się elektryk Stanisław Jaros. Gdyby sam nie przyznał się do zamachów, to być może uniknąłby nawet kary.
-
Obalenie krwawego Feliksa. Z jego powodu zginął kiedyś młody chłopakPomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie był smutnym symbolem sowieckiej dominacji nad Polską. Pomnik „krwawego Feliksa” został zdemontowany dopiero 16 listopada 1989 roku.
-
Historia współczesnaNarkotyki w PRL-u. Jak rozwijał się jeden z największych problemów społecznych?Dwie, ostatnie dekady Polski Ludowej były początkiem rozwoju branży narkotykowej w naszym kraju. Skutki tego zjawiska były jednak najbardziej odczuwalne już w III Rzeczpospolitej.
-
Historia współczesnaDramaty i codzienność. Losy stadionu nie zawsze narodowegoStadion Narodowy znajdujący się w sercu stolicy nie zawsze był jego chlubą. Czasami był także miejscem dramatów oraz centrum wielkich biznesów.
-
Historia współczesnaAlkoholizm w PRL. Jak upijano się w Polsce Ludowej?Alkoholizm od zarania dziejów był problemem Polski i Polaków. W trakcie trwania PRL-u problem ten zdecydowanie się nasilił.
-
Żołnierze wyklęciII wojna światowaArmia KrajowaJan Rzepecki. Walka o Polskę, współpraca z oprawcą. Życiorys pod znakiem zapytaniaŻycie Jana Rzepeckiego można w pewnym sensie porównać do greckiej tragedii. Dokonane przez niego wybory do dziś pozostają niezrozumiałe. 5 listopada 1945 roku Rzepecki został aresztowany przez komunistyczne służby. Dlaczego oficer AK i...
-
Margaret Thatcher w Polsce. Wizyta, której komuniści bardzo nie chcieliMargaret Thatcher nie była chętnie widziana w Polsce przez rządzących naszym krajem komunistów. Premier Wielkiej Brytanii chciała odwiedzić grób księdza Popiełuszki i spotkać się z działaczami „Solidarności”. Taka wizyta mogła zakończyć...
-
Historia współczesnaWagony jak domek z kart. Jak doszło do tragedii kolejowej w JulianceByła to jedna z najstraszniejszych katastrof transportowych w historii Polski. Kondolencje rodzinom ofiar przekazały nawet władze ZSRS.
-
Zamach na Mariana Spychalskiego... w Pakistanie. Kto chciał zabić marszałka Polski?Zamach na Mariana Spychalskiego, Przewodniczącego Rady Państwa i marszałka Polski, miał miejsce 1 listopada 1970 roku na lotnisku w Karaczi w Pakistanie. Spychalski niemal cudem uszedł z życiem. Śmierć poniósł natomiast wiceminister...
-
HistoriaZbigniew Cybulski. Tragiczna śmierć niezapomnianego aktoraZbigniew Cybulski uważany jest za jednego z najlepszych i najważniejszych aktorów w historii polskiej kinematografii. 3 listopada przypada kolejna rocznica urodzin artysty.
-
HistoriaPolska Akademia Nauk. Komuniści zlikwidowali PAU i powołali PAN30 października 1951 roku powołano do życia Polską Akademię Nauk. Utworzenie PAN wiązało się z likwidacją Polskiej Akademii Umiejętności i przejęciem wszystkich jej majątków.
-
QUIZ: Kultowe wieczorynki. Czy nadal je pamiętasz?Opowiadanie bajek ma historię być może tak starą, jak stara jest historia ludzkości. Dzieje opowiadania bajek dzieciom przed snem to także wielowiekowa tradycja, zwyczaj przekazywany z pokolenia na pokolenie.
-
-
Historia współczesnaMarek Grechuta. Cudowny artysta polskiej scenyMarek Grechuta to jeden z największych polskich artystów. Uważany jest za jednego z najlepszych przedstawicieli poezji śpiewanej. Piosenki Marka Grechuty, takie jak „Dni, których nie znamy”, „Świat w obłokach”, „Będziesz moją panią” czy...
-
Zawiłe losy księdza Maksymiliana RodePogoń za karierą sprowadziła na księdza Maksymiliana Rode spore tarapaty.
-
Józef Franczak „Lalek”. Ostatni Żołnierz Wyklęty zabity w obławieJózef Franczak ps. „Lalek”, „Laluś” jest uznawany za ostatniego żołnierza podziemia niepodległościowego działającego aktywnie na terenie Polski. Złapany przez komunistów po latach pościgu, Józef Franczak zginął 21 października 1963 roku.
-
Historia współczesnaWrażliwość i talent. Przemysław Gintrowski – bard opozycji w czasach PRL„A mury runą” – to z tymi słowami najbardziej kojarzony jest Przemysław Gintrowski, pieśniarz, bard i kompozytor. Był człowiekiem niezwykle utalentowanym i wrażliwym, całym sercem oddany Polsce. Przemysław Gintrowski zmarł 20...