-
Historia współczesnaHistoriaOd wzruszeń do manifestacji. Jak i dlaczego "Dziady" zdjęto z afisza"Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka zostały zdjęte z afisza decyzją władz PRL. W obronie spektaklu studenci przeprowadzili wielką manifestację pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie.
-
HistoriaKs. Stanisław Suchowolec. Niewyjaśniona śmierć w ostatnich chwilach PRL. Kto go zabił?Ksiądz Stanisław Suchowolec był kapłanem związanym z białostocką „Solidarnością”. Przyjaźnił się z księdzem Jerzym Popiełuszko, a po jego śmierci opiekował się jego rodziną. Suchowolec, obserwowany przez komunistyczne służby, został...
-
Dwudziestolecie międzywojenneHistoria współczesnaHistoriaDepozytariusz pamięci. Archiwum Akt NowychArchiwum Akt Nowych (AAN) jest wyjątkowo ważne dla polskiej pamięci historycznej. To dzięki pracy tej instytucji powstało wiele ważnych historycznych opracowań.
-
Historia współczesnaDzień transplantacji. Pierwszy przeszczep nerki w Polsce - historia26 stycznia to w Polsce dzień transplantacji. Jest on obchodzony na pamiątkę pierwszego udanego przeszczepu nerki dokonanego przez polskich lekarzy.
-
Historia współczesnaHistoria
-
HistoriaKonstytucja PRL. Pod dyktando ZSRS, z odręcznymi poprawkami StalinaKonstytucja Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej została uchwalona 22 lipca 1952 roku. Pół roku wcześniej, 23 stycznia 1952 roku ogłoszono jej projekt, który poddano „ogólnonarodowej dyskusji”.
-
Historia współczesnaDwudziestolecie międzywojenneHistoriaArtysta niezależny i nierozumiany? Życie i twórczość Konstantego Ildefonsa GałczyńskiegoKonstanty Ildefons Gałczyński urodził się 23 stycznia 1905 roku w Warszawie. To jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Dlaczego jego twórczość spotkała się z krytyką?
-
Ministerstwo Ziem Odzyskanych. Propaganda czy konieczność?Ministerstwo Ziem Odzyskanych zostało powołane do życia 13 listopada 1945 roku. Jego celem było zintegrowanie leżących na Zachodzie ziem, należących wcześniej do Niemiec, z resztą państwa polskiego. Na czele ministerstwa stanął Władysław...
-
XIX wiekDwudziestolecie międzywojenneNiemy świadek historii. Jak powstał Most Poniatowskiego?Most Poniatowskiego jest jedną z ważniejszych budowli infrastrukturalnych w Warszawie. Warto poznać zatem historię jego budowy.
-
Dwudziestolecie międzywojenneXIX wiekBoże Narodzenie na starych fotografiach. Krótka podróż przez historięJak dawniej wyglądało Boże Narodzenie? Niektóre fotografie mogą wywołać Państwa wspomnienia, inne pokażą, jak świętowano sto lat temu, w pierwszych latach odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy na krótką historyczną wyprawę.
-
Dwudziestolecie międzywojennePortret zdrady Bolesława BierutaBolesław Bierut został wybrany Pierwszym Sekretarzem Komitetu Centralnego PZPR 21 grudnia 1948 roku.
-
Edward Gierek. Pomiędzy legendą, propagandą i prawdąEdward Gierek wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Czy określenie „za Gierka” nie stało się w Polsce tylko propagandowym frazesem? Co tak naprawdę pozostawił po sobie pierwszy sekretarz, który zasłynął hasłem „Pomożecie”? 20 grudnia 1970...
-
ŚredniowieczeNowożytnośćII wojna światowaDwudziestolecie międzywojenneKsiążki historyczneSkazani na wielkość. Wielkie chwile i szanse Polski– Do statusu wielkiego i potężnego kraju zbliżaliśmy się w dziejach parokrotnie. – pisze Maciej Rosalak zapowiadając styczniowy numer „Historii DoRzeczy”.
-
-
Dwudziestolecie międzywojenne
-
Historia współczesna
-
Grudzień 1970. Kolejny tragiczny miesiąc w polskiej historiiGrudzień 1970 roku zapisał się jako jeden z najbardziej tragicznych miesięcy w najnowszej historii Polski. W czasie demonstracji wojsko otworzyło ogień do robotników. Zginęło łącznie 45 osób. Strajki objęły całe Wybrzeże oraz wiele...
-
Historia współczesnaPolska od dawna mogła mieć własną elektrownię jądrową. Co poszło nie tak?Elektrownia jądrowa w Żarnowcu to projekt realizowany w latach 1982-1990. Polska mogła mieć własną elektrownię atomową już ponad 30 lat temu. Budowy jednak nie ukończono. Co było przyczyną zaniechania budowy elektrowni w Żarnowcu? Czy...
-
Historia współczesnaPartia masakruje górników. Pacyfikacja kopalni "Wujek"Pacyfikacja kopalni "Wujek" to jedna z największych zbrodni stanu wojennego. Władza ponownie otworzyła ogień do tych, których deklarowała się bronić.
-
Niesłuchany prorok. Prymas Stefan Wyszyński wobec perspektywy stanu wojennegoW chwili wprowadzenia stanu wojennego na czele polskiego Kościoła stał prymas Józef Glemp. Jednak jego poprzednik - Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, w ostatnich miesiącach swojego życia przygotowywał naród na możliwość...
-
Historia współczesnaMirosław Hermaszewski. Polak w kosmosie i jego pierwszy lotMirosław Hermaszewski zapamiętany zostanie jako pierwszy Polak, który znalazł się w kosmosie. Pilot i kosmonauta zmarł 12 grudnia 2022 roku, miał 81 lat.