-
HistoriaStarożytnośćHistoria współczesnaJak dawniej świętowano Nowy Rok? Krótka historia SylwestraNowy Rok był zawsze czasem szczególnym. Ludzie świętowali nadejście nowego roku z nadzieją na lepsze jutro, żegnając to, co minęło. Jaka jest historia obchodów Nowego Roku? Czy kiedyś świętowano „sylwestra”?
-
HistoriaTomasz Becket. Arcybiskup zamordowany z inspiracji królaTomasz Becket jest jedną z najważniejszych postaci w dziejach Anglii. Przeszedł do historii jako reformator i przeciwnik króla Henryka II, który chciał przejąć władzę nad angielskim Kościołem. Tomasz Becket zginął 29 grudnia 1170 roku.
-
HistoriaNowożytność
-
Historia
-
HistoriaNowożytnośćOd Rzymu i Inków do Wieliczki. Sól – przyprawa i nawózTymoteusz Pawłowski II Chlor to trująca substancja, wykorzystywana jako gaz bojowy. Sód jest tak silnie reaktywnym metalem, że wrzucony do wody zaczyna rozkładać ją na tlen i wodór, co często prowadzi do eksplozji. Mieszanka sodu i...
-
HistoriaDwudziestolecie międzywojenneNowożytnośćHistoria współczesnaAsy polskiego wywiadu. II RP kontra NiemcyTo, co się stało w 1918 r. dla Niemców było szokiem. Pomimo oszałamiających sukcesów na froncie wschodnim Cesarstwo Niemieckie przegrało wielką wojnę. Wilhelm II abdykował. A jakby tego było mało, Niemcy straciły na rzecz odrodzonej...
-
HistoriaStarożytnośćNowożytnośćDzieci na tronie. Sześciu młodych monarchów, którzy zmienili bieg historiiKiedy umierał władca, którego następca był jeszcze nieletni, całemu państwu groził głęboki kryzys. Jednak niektórzy monarchowie całkiem dobrze radzili sobie w trudnej roli, w jakiej się znaleźli.
-
ArcheologiaStarożytnośćDerinkuyu. Podziemne miasto. Kto i po co zbudował podziemną fortecę?Derinkuyu to jedna z najbardziej niezwykłych konstrukcji stworzonych przez człowieka. To podziemne miasto w Turcji od lat przyciąga turystów z całego świata.
-
Historia
-
HistoriaNowożytnośćStarożytnośćThule, El Dorado. Sześć historycznych miejsc, które nigdy nie istniałyOpowieści o El Dorado, Thule czy królestwie księdza Jana przez wieki powodowały, że kolejni podróżnicy ruszali w drogę, aby odnaleźć mityczne krainy.
-
NowożytnośćJan Długosz. Od banity do wychowawcy królewskich synówJan Długosz to nie tylko słynne „Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”, ale także życie bogate w niezwykłe wydarzenia. Dziejopis, dyplomata, kanclerz i nauczyciel przyszłych królów. Długosz odegrał wyjątkową rolę w...
-
-
Historia
-
HistoriaMikołaj Trąba. Pierwszy prymas, prawa ręka Jagiełły, wróg KrzyżakówMikołaj Trąba – mąż stanu, pierwszy prymas i zaciekły wróg zakonu krzyżackiego. Miał szansę na wielką karierę w Rzymie jako kardynał, ale zrezygnował z niej i powrócił do Polski służąc dalej Władysławowi Jagielle.
-
HistoriaWesele w Landshut. Nieszczęśliwa polska królewna i Niemiec, który ją porzuciłWesele w Landshut jest jednym z największych festiwali średniowiecznych na świecie. Święto obchodzone jest na pamiątkę ślubu Jadwigi Jagiellonki i Jerzego Bogatego.
-
Historia
-
HistoriaLudwik Węgierski czy Wielki? Czy zasługuje na złą sławę jako król Polski?Ludwik Węgierski jest na Węgrzech znany jako Ludwik Wielki. Jest to jedyny węgierski monarcha, który otrzymał taki przydomek. W Polsce nie cieszy się jednak dobrą opinią, ale czy słusznie?
-
HistoriaJustynian Wielki. Niezwykłe życie najsłynniejszego cesarza BizancjumJustynian Wielki uważany jest za jednego z najwybitniejszych władców w dziejach świata. Za jego panowania Cesarstwo Bizantyńskie rozkwitało.
-
HistoriaStarożytnośćNowożytność
-
HistoriaPostrach średniowiecznych traktów. Katarzyna Skrzyńska i jej straszny koniecKatarzyna Skrzyńska, choć nigdy nie parała się czarami, według legendy zginęła w sposób, jaki powszechnie kojarzy się tylko z kobietami oskarżonymi o uprawianie magii. Skrzyńska była jednak kobietą okrutną, która w połowie XV wieku wraz...
-
HistoriaStarożytność