-
ŚredniowieczeII wojna światowaDwudziestolecie międzywojenneKsiążki historycznePRLSkazani na wielkość. Wielkie chwile i szanse Polski– Do statusu wielkiego i potężnego kraju zbliżaliśmy się w dziejach parokrotnie. – pisze Maciej Rosalak zapowiadając styczniowy numer „Historii DoRzeczy”.
-
Średniowiecze
-
-
-
-
QUIZ: Czego nie wiesz o Janie KazimierzuPrzypuszczamy, że nasz QUIZ naprawdę Cię zaskoczy. Czy kojarzysz Jana Kazimierza z czymś więcej niż „potop” szwedzki?
-
Herbatka bostońska, czyli amerykański bunt i zatopiona herbataHerbatka bostońska, zwana czasem "Boston Tea Party" jest uznawana za początek rewolucji amerykańskiej i wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Choć tak naprawdę był to akt zwykłego wandalizmu, to przeszedł do historii jako jedno z...
-
Młot na reformację. Sobór trydencki. Nowe wyzwania, nowe decyzjeSobór trydencki miał miejsce w latach 1545–1563. Uznaje się go za początek kontrreformacji. W jego trakcie podjęto wiele ważnych decyzji mających wpływ na dzieje Kościoła na kolejne nawet setki lat.
-
Historia współczesnaQUIZ: Kochanki i metresy, czyli romanse na królewskich dworachIntrygi, skandale, romanse, burzliwe związki. Takie historie nie są domeną wyłącznie współczesności. Ludzie od wieków potrafili wywoływać i wywoływali skandale, a także stawali się obiektem plotek. Czy sprawdzisz się w naszym...
-
-
Historia współczesnaŚredniowieczeKsiążki historyczneŚwiat objawień Jezusa. Przesłania, wizjonerzy, miejsca objawień„Jezusowi należała się ta książka”. Ma rację Wincenty Łaszewski, gdy stwierdza, że objawieniowy świat Chrystusa jest nam niemal zupełnie obcy. A przecież nie wydaje się, żeby Jezus chciał, aby Jego objawienia pozostały nieznane. Tym...
-
Historia współczesnaII wojna światowaPałac Saski. Jak ma wyglądać? Jakie skarby kryje?Pałac Saski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Warszawy, ma zostać odbudowany. Decyzję tę podjęto w połowie 2021 roku po kilku latach zapowiedzi. Jak Pałac Saski ma wyglądać? Jakie instytucje będą tam zlokalizowane i czy prace...
-
ŚredniowieczeQUIZ: Mało znani polscy władcy. Sprawdź, co o nich wiesz!O których polskich władcach wspomina się najrzadziej? Co o nich wiadomo? Rozwiąż nasz QUIZ. Być może będziesz zaskoczony!
-
Barbara Radziwiłłówna. Dlaczego współcześni jej nienawidziliBarbara Radziwiłłówna to jedna z najbardziej znanych polskich królowych, a jednocześnie jedna z bardziej kontrowersyjnych. Czy Barbara Radziwiłłówna miała szansę zostać powszechnie zaakceptowaną jako królowa Polski?
-
W podróży do wód. Gdzie i dlaczego leczyła się królowa MarysieńkaMaria Kazimiera d’Arquien zwana popularnie królową Marysieńką lubiła podróże i wysoko ceniła dbanie o własną urodę. To właśnie ona rozsławiła leżące u stóp Karkonoszy Cieplice, które do dziś są z tego powodu bardzo dumne.
-
Męczennicy z Gorkum. Prześladowani katolicy, pokłosie reformacji w HolandiiMęczennicy z Gorkum zginęli za wiarę katolicką. 9 lipca 1572 roku dziewiętnaście osób zostało powieszonych przez kalwińskich bojowników w miejscowości Brielle w Holandii.
-
-
ŚredniowieczeHistoriaKazimierz Jagiellończyk. Takich monarchów potrzebowała KoronaKazimierz Jagiellończyk rządził Polską 45 lat. Umacniał władzę, którą w jego rękach pozostawił ojciec Władysław Jagiełło, złamał potęgę Zakonu Krzyżackiego, wprowadził Polskę w epokę renesansu. Dziś mija kolejna rocznica urodzin...
-
Rzeczpospolita sięgająca Inflant. Pakt wileński i jego trudne konsekwencjePakt wileński usankcjonował przyłączenie Inflant do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Podpisany 28 listopada 1561 roku oznaczał, że władca Inflant poddawał się pod panowanie Zygmunta Augusta, króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego.
-
ŚredniowieczeHistoria współczesna
-
Bitwa pod Koniecpolem. Mało pamiętany epizod wojny północnejBitwa pod Koniecpolem to jedna z mniej znanych bitew w dziejach Rzeczpospolitej.