-
II wojna światowaGenerał Leopold Okulicki. Ostatni komendant AK zamordowany przez SowietówGenerał Leopold Okulicki był jednym z bardziej zasłużonych polskich wojskowych w czasie II wojny światowej. Już po wojnie został podstępem zwabiony przez Sowietów do Moskwy, którzy urządzili polskim działaczom propagandowy „proces...
-
I wojna światowaXIX wiekQUIZ: Józef Piłsudski. Co wiesz o Naczelniku?Józef Piłsudski to postać, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Życie marszałka to gotowy scenariusz na niejeden film. Czy dobrze znasz jego biografię? Przekonaj się!
-
I wojna światowa
-
QUIZ: Od Paryża do Tokio. Czy znasz życiorys Romana Dmowskiego?Roman Dmowski już od młodych lat zaangażował się w działalność niepodległościową. O sprawie polskiej rozmawiał z politykami i działaczami z Wielkiej Brytanii, Francji, a nawet Japonii.
-
Człowiek Niepodległej. Pokrętne losy Aleksandra PrystoraAleksander Prystor był jednym z najbardziej zaufanych ludzi Józefa Piłsudskiego. Podobnie jak wielu przedstawicieli obozu sanacyjnego skończył w sowieckiej niewoli.
-
XIX wiekOd caratu do niepodległości. Niecodzienna droga Józefa Dowbora-MuśnickiegoJózef Dowbor-Muśnicki uchodził on za jednego z najzdolniejszych dowódców liniowych. Był również bohaterem plotek głoszących, że był wśród kandydatów do objęcia stanowiska naczelnego wodza armii rosyjskiej.
-
Hitler stchórzył, więc dlaczego został bohaterem? Pucz monachijskiCzy w 1923 roku ktokolwiek mógł przypuszczać, że pucz monachijski da początek nazistowskiej historii Niemiec? 8 listopada 1923 roku nieznany szerzej Austriak Adolf Hitler postanowił rzucić wyzwanie Republice Weimarskiej. Jak owa próba...
-
Hiszpański Katyń. Lewicowe czystki w cieniu hiszpańskiej wojny domowej7 listopada 1936 roku miała miejsce kulminacja wydarzeń, które nazywane są hiszpańskim Katyniem.
-
XIX wiekNie tylko akcja pod Bezdanami, czyli jak PPS i Piłsudski napadali na pociągiAkcja pod Bezdanami, akcja pod Rogowem czy akcja pod Sławkowem były akcjami przeprowadzonymi przez Organizację Bojową PPS (Polska Partia Socjalistyczna). Określane jako akcje terrorystyczne, przez Józefa Piłsudskiego i jego towarzyszy,...
-
II wojna światowaRichard Sorge. Agent Niemców, który w Japonii szpiegował dla SowietówRichard Sorge to jeden z najbardziej znanych agentów działających w czasie II wojny światowej. 7 listopada 1944 roku zginął z rąk Japończyków.
-
I wojna światowa
-
Karnawał antyreligijny. Dlaczego Sowieci zachęcali dzieci do niszczenia krzyżyKarnawał antyreligijny były to imprezy, które organizował istniejący w Związku Sowieckim Związek Wojujących Bezbożników. Celem Sowietów było zohydzenie ludziom religii i odciągnięcie ich od tradycyjnych spotkań i obrzędów religijnych.
-
II wojna światowaGrób Nieznanego Żołnierza mógł powstać zupełnie gdzie indziej. Historia GrobuZnajdujący się na placu Piłsudskiego w Warszawie Grób Nieznanego Żołnierza to obecnie jedno z najbardziej znanych miejsc w Warszawie. To miejsce symbol. Pod arkadami nieistniejącego Pałacu Saskiego pochowany został bezimienny żołnierz,...
-
"Wojna światów" Orsona Wellesa. Jak audycja radiowa wywołała narodową panikęDramat radiowy Orsona Wellesa „Wojna światów” jest najsłynniejszą audycją w historii radia. Welles był tak autentyczny, że ludzie naprawdę wierzyli, że Marsjanie zaatakowali Stany Zjednoczone.
-
Historia współczesnaŚredniowieczeSerdeczni sąsiedzi. Kim są polscy Tatarzy?Tatarzy to mniejszość etniczna zamieszkująca w Polsce, głównie w województwie podlaskim, mazowieckim i pomorskim. Tatarzy zamieszkują rdzenne kolonie tatarskie na Białostocczyźnie. Najsłynniejszą tatarską miejscowością są Kruszyniany. W...
-
Na gruzach cesarstwa. Powstanie CzechosłowacjiPo rozpoczęciu I wojny światowej w 1914 roku w kraju i za granicą kształtował się ruch, którego celem było powstanie niepodległego państwa czechosłowackiego.
-
Pochód faszyzmu. Mussolini idzie na RzymFala niezadowolenia społecznego i wzrost znaczenia socjalistów, zarówno po wojnie jak i w trakcie jej trwania, sprawiły, że na ulicach coraz częściej głoszono hasła rewolucyjne.
-
Człowiek z ludu. Ignacy Daszyński - ojciec NiepodległejPo zawarciu traktatu pokojowego z Rosją i uchwaleniu konstytucji marcowej, Ignacy Daszyński ograniczył swoją aktywność jako polityk. Było to spowodowane rozczarowaniem polską sceną polityczną, które pogłębiło się po zamordowaniu...
-
II wojna światowaStefan Starzyński – do końca na posterunku. Śmierć prezydenta WarszawyStefan Starzyński pozostał wierny Warszawie do końca, nie opuścił jej w obliczu nacierających wojsk niemieckich pomimo otrzymania wyraźnego rozkazu. Był politykiem mającym wizję i wielkie plany, które przekreśliła II wojna światowa.
-
HistoriaProces brzeski. Piłsudskiego walka z opozycjąProces brzeski to z pewnością jedna z najmniej chlubnych kart polskiej historii dwudziestolecia międzywojennego. Proces zatrzymanych posłów lewicy i PSL rozpoczął się 26 października 1931 roku.
-
Historia współczesnaII wojna światowaŚredniowieczePrzeciw bolszewikom. Pakt Piłsudski-PetluraDrodzy Czytelnicy, to ostatni numer „Historii Do Rzeczy”, który przygotowałem jako redaktor naczelny. Bardzo Państwu dziękuję za blisko 10 lat, które spędziliśmy razem. Trudno w to uwierzyć, ale w tym czasie ukazało się 117 numerów...