-
NowożytnośćXIX wiekŚredniowieczeHistoriaWódka. Dobro narodowe Polski? Historia wódkiWódka to napój alkoholowy, który wielu ludziom na świecie kojarzy się właśnie z Polską. Czy faktycznie to Polska jest ojczyzną wódki? Wódka - przez jednych wyłącznie krytykowana, przez innych traktowana jako dobro narodowe. Czy możemy...
-
HistoriaIkoniczne zdjęcie z czasów wojny w Wietnamie. Kto i kiedy je wykonał?Egzekucja Nguyễn Văn Léma to fotografia, która przeszła do historii jako ilustracja okrucieństwa wojny w Wietnamie. Fotografię wykonał Eddie Adams. Dlaczego znalazł się w tamtym miejscu w tej tragicznej chwili? Dlaczego zrobił to...
-
HistoriaXIX wiekDwudziestolecie międzywojenneWojna izraelsko-palestyńska. Niekończący się konflikt. O co toczy się gra?Wojna izraelsko-palestyńska to jeden z najdłuższych konfliktów w historii. Działania zbrojne w Palestynie prowadzone są, z przerwami, od 1947 roku. Jak doszło do wybuchu tego konfliktu? Co jest jego przyczyną i dlaczego tak trudno...
-
XIX wiekDwudziestolecie międzywojenneHistoriaHollywood miało być miastem dla pobożnych abstynentów. Zaskakująca historia "fabryki snów"Hollywood – leżąca w Los Angeles dzielnica zwana „fabryką snów” to jedno z najbardziej kultowych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, historia Hollywood jest wciąż stosunkowo krótka. Jeszcze 140 lat temu w...
-
HistoriaAjatollah Chomejni. Szarlatan czy mistyk? Kim był twórca dzisiejszego IranuRuhollah Chomejni znany bardziej na świecie jako ajatollah Chomejni od tytułu, jaki mu przysługiwał, to prawdopodobnie najsłynniejszy Irańczyk. Kojarzony z rewolucją islamską w Iranie, przeciwnik Zachodu, szacha Rezy Pahlaviego i...
-
PRLHistoriaOd wzruszeń do manifestacji. Jak i dlaczego "Dziady" zdjęto z afisza"Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka zostały zdjęte z afisza decyzją władz PRL. W obronie spektaklu studenci przeprowadzili wielką manifestację pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie.
-
HistoriaXIX wiekNowożytnośćQUIZ: Trudne pytania o flagi świata. Dasz się zaskoczyć?Czy znasz najciekawsze flagi na świecie, wiesz co nieco o ich historii oraz co się na nich znajduje? Rozwiąż nasz QUIZ i przekonaj się, czy flagi nie mają przed Tobą tajemnic.
-
II wojna światowaXIX wiekHistoriaKolejna strata wojenna odzyskana. Dyptyk Dirka Boutsa wraca do PolskiObrazy „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” wracają do Polski. Dyptyk z warsztatu Dirka Boutsa (Dierica Boutsa) został odnaleziony w Museo Provincial de Pontevedra w Hiszpanii.
-
Dobroczynność i kontrowersje. Jak powstała Wielka Orkiestra Świątecznej PomocyWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i jej finał, który od lat odbywa się w styczniu, oprócz pozytywnych emocji, budzi również spore kontrowersje. Warto przypomnieć sobie jak powstała ta inicjatywa.
-
StarożytnośćHistoriaZmarł prof. Aleksander Krawczuk. Legenda wśród polskich historyków starożytnościProf. Aleksander Krawczuk był jednym z najlepszych polskich historyków epoki starożytnej. Zmarł 27 stycznia 2023 roku w wieku 100 lat.
-
Dwudziestolecie międzywojenneHistoriaCzulent, Ciulim i Jorcajt. Opowieść o żydowskich tradycjach LelowaLelów to miejsce, do którego w ostatnią sobotę miesiąca stycznia ściągają ortodoksyjni Chasydzi z całego świata. Modlą się, tańczą i medytują przy grobie cadyka Dawida Bidermana.
-
Dwudziestolecie międzywojennePRLHistoriaDepozytariusz pamięci. Archiwum Akt NowychArchiwum Akt Nowych (AAN) jest wyjątkowo ważne dla polskiej pamięci historycznej. To dzięki pracy tej instytucji powstało wiele ważnych historycznych opracowań.
-
PRLDzień transplantacji. Pierwszy przeszczep nerki w Polsce - historia26 stycznia to w Polsce dzień transplantacji. Jest on obchodzony na pamiątkę pierwszego udanego przeszczepu nerki dokonanego przez polskich lekarzy.
-
XIX wiekLegendarny Cullinan. Największy diament świata. Historia wyjątkowego skarbuDiament Cullinan to największy i najczystszy diament, jaki kiedykolwiek odnaleziono. Odkryto go 26 stycznia 1905 roku. Co stało się z tym niezwykłym skarbem?
-
Dwudziestolecie międzywojenneHistoriaZagraniczni selekcjonerzy reprezentacji Polski. Od wyspiarza do... siwego bajerantaFernando Santos nie jest pierwszym zagranicznym trenerem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Warto przypomnieć sobie, jacy zagraniczni trenerzy prowadził kadrę narodową przed nim.
-
Dwudziestolecie międzywojenneHistoriaII wojna światowaNowożytnośćHitler kanclerzem. Niemcy opętaneJak doszło do tego, że 90 lat temu Niemcy powierzyli Hitlerowi urząd kanclerza? Dlaczego Europa Zachodnia biernie się przyglądała groźnym zmianom, a Francja odrzuciła kilkakrotnie ponawiane przez marszałka Józefa Piłsudskiego – już w...
-
II wojna światowaHistoria
-
Historia
-
Dwudziestolecie międzywojenne
-
II wojna światowa
-
PRLHistoria