-
HistoriaII wojna światowaMundur SS dla AK-owcaSiedziałem w piwnicznej celi. Nad ranem słychać było strzały. To ubecja rozstrzeliwała młodych chłopaków z podziemia – mówi weteran.
-
HistoriaŻołnierze wyklęci„Odbiorą mi tylko życie”. Wstrząsający testament Łukasza Cieplińskiego70 lat temu, 1 marca 1951 roku, w więzieniu UB na Mokotowie zastrzelony został ppłk Łukasz Ciepliński, dowódca IV Komendy WiN. Grypsy, które pisał do rodziny na bibułkach papierosowych to wstrząsające świadectwo wiary i niezłomności.
-
HistoriaŻołnierze wyklęciWbrew propagandzie PRL. Tak Wyklęci walczyli z bandytyzmemPropaganda komunistyczna przedstawiała powojenne podziemie jako element przestępczy próbujący za wszelką cenę nie dopuścić do odbudowy wyniszczonego kraju. O bandyceniu się podziemia jako całości nie było mowy, tak samo jak o większej...
-
Historia
-
Historia
-
HistoriaII wojna światowa„Nie proś ich o łaskę”. Komuniści zamordowali polskiego bohatera jak niemieckiego zbrodniarza„Skazany Fieldorf na łaskę nie zasługuje. Skazany wykazał wielkie natężenie woli przestępczej” - stwierdził komunistyczny sąd, odrzucając prośbę rodziny o ułaskawienie generała. 24 lutego 1953 r. komuniści dokonali mordu sądowego na gen....
-
HistoriaAkademicka „Solidarność”. To dlatego władze PRL tak się bały studentów40 lat temu władze PRL zarejestrowały Niezależne Zrzeszenie Studentów – największą autonomiczną organizację studencką w bloku wschodnim.
-
HistoriaNajmłodsza ofiara stanu wojennego. To była zemsta SB za płonącego Dzierżyńskiego?Bezpieka torturowała 16-letniego Emila Barchańskiego, który zaangażował się w działalność podziemną. Chłopak zginął w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach, ale wiele wskazuje na to, że był to mord dokonany przez funkcjonariuszy SB.
-
HistoriaOlbrzym z podziemia antykomunistycznego. Był jednym z ostatnich wyklętych11 lutego 1959 roku bezpieka pojmała Michała Krupę, jednego z ostatnich żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
-
HistoriaZagadka śmierci Piotra Bartoszcze. W tej sprawie nic się nie zgadzaPeerelowska prokuratura przekonywała, że śmierć znanego opozycjonisty była jedynie nieszczęśliwym wypadkiem. Wszystkie ślady prowadzą jednak do SB.
-
HistoriaHistoria współczesnaKara śmierci za mięso. Najgłośniejszy proces gomułkowskiej PolskiOskarżonym zarzucano zorganizowanie grupy przestępczej zajmującej się kradzieżą mięsa na olbrzymią skalę. 2 lutego 1965 roku zapadł kuriozalny wyrok, który deptał nawet prawo PRL.
-
SolidarnośćHistoriaSanitariuszka Solidarności. Z takimi kobietami czerwoni nie mieli szansDookoła Marty powstała grupa dziewczyn. Były to nauczycielki, pielęgniarki, prawniczki i urzędniczki. Dzięki nim Solidarność stała się siłą nie do zatrzymania.
-
Solidarność
-
Gangsterzy z milicji i SBPrawdziwa przestępczość zorganizowana, przynosząca krociowe zyski, mogła powstawać w PRL jedynie przy udziale MSW lub jego cichym przyzwoleniu.
-
Historia współczesnaPamiętniki „kata Polski”. Wstrząsające świadectwo sowieckich zbrodniNa daczy Iwana Sierowa znaleziono jego sensacyjne pamiętniki. Generał NKWD sporo pisał o Polsce.
-
Żołnierze wyklęci„Zbrodnicze monstrum” z UB. Jej tortury przerażały mężczyznCzęsto osobiście przesłuchiwała przeciwników reżimu, bijąc mężczyzn pejczem bądź szpicrutą po genitaliach i miażdżąc je szufladą biurka. Według jednego z przesłuchiwanych była „zbrodniczym monstrum, przewyższającym okrucieństwem...
-
Żołnierze wyklęci„Ruskie jadą!”. Największa zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej– Tamten dzień to była nasza rodzinna apokalipsa – mówi 79-letni ks. Stanisław Wysocki, stojąc nad głazem z żelazną tablicą, na której streszczona została tragedia jego rodziny.
-
Historia współczesna
-
Historia współczesnaHistoriaTajemnica śmierci Pietraszki. To on jako ostatni widział żywego PyjasaW 1977 r. z jeziora wyłowiono ciało studenta Stanisława Pietraszki. Był ostatnim człowiekiem, który widział żywego Stanisława Pyjasa.
-
HistoriaNajmłodsza ofiara milicji. Jak MO nie dała skrzywdzić zabójcy 8-latkiZamiłowanie sierżanta Mołonia do alkoholu skończyło się tragicznie.
-
Artykuł sponsorowanyKonkurs im. Janusza KurtukiFundacja im. Janusza Kurtyki serdecznie zaprasza do udziału w IV Edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Tematyka Edycji przypadającej na 2020 r. brzmi: Wobec systemu sowieckiego i ideologii komunistycznej.